zmiana opon

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Opony samochodowe wymienia się z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest ich zużycie. Pęknięcia i dziury, których nie da się naprawić, uniemożliwiają bezpieczną jazdę, dlatego też w przypadku ich zauważenia, niezwłocznie należy skorzystać z usług wulkanizatora. Innym powodem wymiany opon jest też ich długa eksploatacja. Zwykle producenci ogumienia sugerują, że po 6 latach użytkowania opony tracą swoje właściwości i w związku z tym wymagają wymiany. Kiedy jeszcze wymienia się opony? Opony zmienia się także sezonowo, w okresie przejścia z sezonu letniego na zimowy. O tym, kiedy jest na to odpowiedni czas, piszemy poniżej.

Sezonowa wymiana opon – kiedy udać się do wulkanizatora?

W Polsce w przeciwieństwie do innych krajów europejskich nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe, niemniej wielu Polaków korzysta z takiej możliwości ze względów bezpieczeństwa. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na mokrej lub oblodzonej nawierzchni. Od opon letnich różni je głębokość bieżnika oraz rodzaj wykorzystywanej do ich produkcji mieszanki gumy. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem kalendarzowej zimy lub lata konieczna jest wymiana ogumienia. Mianowicie taka granica jest tylko umowna. Obecnie zatarcie granic między porami roku sprawia, że to nie data w kalendarzu powinna sugerować zmianę opon, ale przede wszystkim pogoda.

Zbyt szybka wymiana opon może prowadzić do ich przedwczesnego zużycia, z kolei zbyt późna może narażać kierowców na niebezpieczeństwo, dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do podstawowej zasady. Wymianę opon w Warszawie w naszym warsztacie Motor City zalecamy wtedy, gdy średnia temperatura powietrza będzie się utrzymywać poniżej 7 stopni Celsjusza przez kilka dni z rzędu. Niestety, niełatwo samodzielnie przewidzieć, kiedy w sezonie nastąpi taki moment. Zwykle więc zaleca się obserwację długoterminowych prognoz pogody. Aby uniknąć kolejek do warsztatu, warto jednak wybrać się do wulkanizatora wraz z początkiem października. I choć w tym miesiącu pogoda bywa jeszcze kapryśna, różnice temperatur są już stosunkowo niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *