ozonowanie

Zastosowanie ozonu przy odgrzybianiu samochodów

Dobry stan naszego samochodu zależy zarówno od podejmowanych przez nas działań zapobiegawczych, jak i od szybkiej reakcji, gdy zauważamy pierwsze niekorzystne zmiany. Jednym z bardzo ważnych elementów jest dbanie o sprawność klimatyzacji, która powinna przyczyniać się do naszego komfortu. Będzie tak jednak tylko wtedy, gdy cały jej układ będzie oczyszczony, czyli odgrzybiony i pozbawiony szkodliwych drobnoustrojów. Okazuje się, ze jedną z najskuteczniejszych metod w tym zakresie jest ozonowanie. Na czym ono polega? Dlaczego warto je zastosować? I jak często należy powtarzać cały proces?  

Odgrzybianie samochodów – dlaczego ważne?

Jak dochodzi do tego, że w pojazdach pojawiają się niekorzystne zmiany, w tym grzyby? Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na budowę klimatyzacji i specyfikę kanałów wentylacyjnych. To właśnie w nich, nawet przy odpowiedniej dbałości, może dochodzić do namnażania się bakterii, pleśni i grzybów. Jest to niekorzystny, ale naturalny i nieunikniony proces. Kurz, drobnoustroje i pyłki znajdujące się w powietrzu gromadzą się w kanałach wentylacyjnych, tapicerce, desce rozdzielczej i innych zakamarkach, a w momencie uruchomienia nawiewu przesuwają się po wnętrzu pojazdu. Pod uwagę trzeba wziąć także fakt, że wilgoć tworząca się w chłodnicy klimatyzacji i występująca w poszczególnych układach wysoka temperatura to doskonałe warunki do powstawania całych kolonii grzybów i bakterii. 

Czym jest ozonowanie?

Widać więc wyraźnie, że przeprowadzanie odgrzybiania jest niezwykle ważne i może decydować o naszym dobrym samopoczuciu, a nawet zdrowiu. Jak więc oczyścić nasz pojazd?

Doskonałym sposobem jest przeprowadzenie ozonowania. Dlaczego? Wykorzystywany w tym procesie gaz, czyli ozon, już od dawna znany jest ze swoich właściwości odkażających. Dzięki jego odpowiedniemu stężeniu i innowacyjnej aplikacji możliwy staje się całkowity rozkład komórek bakteryjnych. Co więcej, dzięki swojej gazowej formie świetnie nadaje do czyszczenia powierzchni trudno dostępnych, takich jak przewody wentylacyjne. Ozon wykazuje silne właściwości dezynfekujące, a przy tym nie jest szkodliwy dla ludzi. Jest środkiem w pełni ekologicznym – w ciągu kilkunastu minut od zastosowania, wietrzeje i rozpada się do postaci tlenu. 

Ozonowanie – zalety

Dlaczego jeszcze warto wykorzystać właściwości ozonu w naszych samochodach? Przede wszystkim dlatego, że ten naturalny gaz daje możliwość stworzenia przestrzeni wolnej od grzybów i baterii, a co za tym idzie przyjaznej nawet dla wrażliwych organizmów, takich jak dzieci, czy alergicy. Ozon doskonale eliminuje z powietrza mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia, zwalcza drobnoustroje i alergeny, przez co sterylizuje przestrzeń. Jednocześnie pozwala usunąć przykre i uciążliwe zapachy, takie jak woń spalenizny, czy dymu papierosowego.

Jak przebiega ozonowanie?

Jak przebiega proces odgrzybiania samochodu przy pomocy ozonu? Konieczne jest wykorzystanie specjalnego urządzenia, czyli tzw. ozonatora. Zostaje on ułożony na miejscu pasażera lub na podłodze, a jego wylot kierowany jest w kierunku skrytki. Możliwe jest też ustawienie ozonatora na zewnątrz, poza pojazdem. W takiej sytuacji gaz doprowadzany jest przez specjalną rurę umieszczoną w szczelinie uchylonego okna kierowcy lub pasażera. 

Kolejne kroki to:

  • uruchomienie silnika ozonatora,
  • ustawienie wentylacji na najwyższe obroty,
  • dostosowanie temperatury w pojeździe, tak by była możliwie jak najniższa,
  • włączenie obiegu wewnętrznego,
  • ustawienie ozonatora na odpowiednio długi czas działania. 

Po zakończeniu całego procesu konieczne jest także wywietrzenie pojazdu, a w razie potrzeby powtórzenie czynności.  

Warto pamiętać, że odpowiednie odgrzybianie zapewnia jedynie wykorzystanie nowoczesnych ozonatorów o dużych możliwościach. Dlaczego? Ponieważ tylko dobrej jakości produkty, dedykowane do ozonowania samochodów wytwarzają niewielkie ilości wielotlenków azotu. To z kolei pozwala uniknąć uszkodzeń i odbarwień na tapicerce, czy elementach plastikowych. Dodatkowo tylko specjalistyczny, a co za tym idzie wydajny ozonator, pozwala na skuteczne pozbycie się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.   

Jak często?

Powstaje jednak pytanie: jak często należy przeprowadzać oczyszczanie pojazdu przy pomocy ozonu? Okazuje się, że proces warto powtarzać co najmniej raz w roku, np. przy okazji wiosennej zmiany opon. Na większą regularność mogą zdecydować się osoby szczególnie wrażliwe np. alergicy lub rodzice z dziećmi. Warto także na bieżąco obserwować pojawiające się symptomy, takie jak nieprzyjemny zapach i reagować w zależności od zmieniających się warunków.

Nasza oferta

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój samochód jest przestrzenią bezpieczną, koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje ozonowanie. Miejscem, w którym możesz wykonać cały proces w sposób bezpieczny dla pojazdu, a przy tym skuteczny, jest nasz warsztat. Stosujemy wydajne ozonatory, które są w stanie wyprodukować nawet dziesięć gramów tego gazu w ciągu godziny, a cały proces nadzorowany jest przez specjalistów. Już dziś sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *