opony używane

Czy i kiedy warto kupować opony używane?

Wymiana opon zwykle kojarzy się z wymianą zimówek na opony letnie lub odwrotnie. Pora roku nie powinna być jednak jedynym sygnałem wskazującym na konieczność wymiany ogumienia. Pamiętaj, że opony w czasie jazdy się ścierają, a wraz z kolejnym rokiem eksploatacji guma traci swoje właściwości. Z tego powodu raz na kilka lat producenci ogumienia rekomendują wymianę zużytych opon na nowe. Wielu kierowców jednak zamiast zakupu nowych sztuk, wybiera kupno używanego ogumienia. Opony używane kuszą niskimi cenami. Ich zakup wydaje się zatem gwarancją oszczędności, ale czy rzeczywiście się opłaca? Sprawdźmy!

Czy opłaca się kupować używane opony?

Zakup używanych opon wiąże się z pewnym ryzykiem. Pierwszą trudnością jest znalezienie kompletu ogumienia w takim samym, dobrym stanie. Drugą są ukryte wady, do których nie przyznają się sprzedawcy. Musisz mieć na uwadze fakt, że często trudno gołym okiem zauważyć uszkodzenia, które mogą świadczyć o rzeczywistej jakości ogumienia. Problem stanowi też żywotność używanych opon. Jeżeli zdecydujesz się na ich zakup, musisz liczyć się z krótkim okresem ich eksploatacji. Pamiętaj, że tych samych opon nie powinno się używać dłużej niż przez 6 lat. Tym samym, jeśli sprzedawca chce Ci zaoferować 5-letnie lub starsze ogumienie, które było przez ten czas użytkowane, zakup zupełnie Ci się nie opłaci.

Nawet jeżeli wiek opon wskazuje na jeszcze kilka dobrych lat jazdy, nie jesteś w stanie przewidzieć, czy tak rzeczywiście będzie. Wpływ na jakość ogumienia ma wiele czynników, w tym, chociażby styl jazdy czy miejsce ich przechowywania. Lepszą inwestycją wydaje się zatem kupno nowego ogumienia bezpośrednio od producenta lub sprawdzonego mechanika. Sprzedaż nowych opon oraz wymianę opon w Warszawie na Białołęce znaleźć można w ofercie naszego Auto Serwisu Motor City. Jeżeli jednak zależy Ci na oszczędnościach i mimo wszystko chcesz kupić używane opony, koniecznie weź pod uwagę:

  • miejsce zakupu,
  • producenta i rok produkcji opon,
  • czas użytkowania opon,
  • stan bieżnika, a dokładniej jego głębokość i to, czy jest równomiernie zużyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *