bieżnik opony

Jaką rolę w oponach pełni bieżnik?

Opony są kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, choć wciąż wielu kierowców nie docenia ich roli w tym zakresie. Ich podstawowym elementem konstrukcyjnym jest bieżnik, który w praktyce odpowiada za kontakt ogumienia z nawierzchnią. Co jeszcze warto o nim wiedzieć oraz jaką rolę pełni?

Czym jest bieżnik?

Bieżnik jest zewnętrzną, grubą warstwą opony, wykonaną z mieszanek gumowych. Jego struktura sprawia, że gwarantuje odpowiednią przyczepność, m.in. dzięki odprowadzaniu wody i przeciwdziałaniu poślizgom. Oczywiście ma to miejsce tylko wtedy, gdy bieżnik jest zalecanej grubości, dlatego też tak ważne są regularne wymiany opon.

Jakie są najważniejsze funkcje bieżnika?

Bieżnik stanowi czoło opony i to on ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Dlatego jest tak kluczowy, odpowiada bowiem za przyczepność, również w trudnych warunkach, a także gwarantuje sterowalność pojazdu. Ważną funkcją jest ponadto przenoszenie nie tylko siły napędowej, ale też siły hamowania, co jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Rolą bieżnika w oponach jest dodatkowo zapewnienie optymalnych oporów toczenia. W praktyce niskie opory, to około 0,25 mniej litrów paliwa na 100 km, czyli realne oszczędności, zwłaszcza przy dłuższych przebiegach. Dlatego też tak ważna jest wymiana lub naprawa opon, co powinno wykonywać się tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych w tym zakresie punktach usługowych.

Ostatnią, jednak niemniej ważną funkcją bieżnika w oponach jest zapewnienie kierowcy i pasażerom komfortu podczas jazdy. Zużyte opony doprowadzają do pojawiania się w kabinie hałasów, pomijając kwestię tego, jak niebezpieczna jest jazda na takim ogumieniu.

Jaka powinna być minimalna głębokość bieżnika?

Biorąc pod uwagę wszystkie ważne funkcje, które pełni bieżnik, istotne znaczenie ma jego głębokość. Zgodnie z polskim prawem, minimum to 1,6 mm, bez względu na to, czy chodzi o opony zimowe, czy letnie. Jest to jednak wartość minimalna i im większa głębokość, tym lepiej. Okazuje się bowiem, że w przypadku jazdy w deszczu i śniegu, optymalna wartość to około 3 mm dla opon letnich i 4 mm dla zimowych. Warto więc regularnie kontrolować ogumienie pod tym kątem.

Doskonale widać, jak kluczową rolę dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy pełni bieżnik w oponach. Jeśli chcesz skontrolować ich stan, koniecznie odwiedź nasz punkt mechaniki samochodowej zlokalizowany na Białołęce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *