stojak do prostowania felg

Prostowanie felg aluminiowych a bezpieczeństwo

Do uszkodzeń felg samochodowych dochodzi stosunkowo często. Zgięcia i zarysowania są najczęściej wynikiem jazdy po nierównych i dziurawych drogach, których w Polsce niestety nie brakuje. Niemniej za uszkodzenia mogą też odpowiadać przypadkowe zderzenia z wysokimi progami bądź krawężnikami. Czy w takiej sytuacji zawsze trzeba wymieniać pogiętą felgę na nową? Okazuje się, że nie. Rozwiązaniem może być jej prostowanie. W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym, kiedy prostowanie ma sens oraz czy w ogóle jest bezpieczne.

Czy prostowanie felg jest bezpieczne?

Prostowanie felg nie należy do najprostszych czynności. I choć uznaje się je za bezpieczne, można je wykonywać wyłącznie pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim do wyprostowania felg potrzeba odpowiednich narzędzi, dlatego to zadanie powinni wykonywać eksperci, którzy wiedzą wszystko o serwisie opon. Musisz wiedzieć, że prostowanie felg w domowym zaciszu lub powierzenie tej czynności niedoświadczonym osobom, może doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń, które zaważą na bezpieczeństwie jazdy po naprawie. Z tego powodu ryzyko się nie opłaca. Co więcej, dokładnie trzeba się też zastanowić nad samą zasadnością prostowania. Nie w każdym przypadku zabieg przyniesie oczekiwane efekty, a niekiedy może okazać się zupełnie nieopłacalny.

Kiedy prostowanie felg aluminiowych się opłaca?

Pogięte felgi aluminiowe opłaca się prostować wyłącznie wtedy, gdy obręcze nie zostały zbyt poważnie uszkodzone. Kiedy doszło do skrzywienia osi felgi albo pęknięcia ramion, naprawa może okazać się ryzykowna. W takiej sytuacji zwykle korzystniejszym rozwiązaniem pozostaje wymiana felgi na nową. Jeśli myślisz o prostowaniu, pamiętaj też, że zabieg ten nie opłaci Ci się, jeżeli dysponujesz tanimi zamiennikami oryginalnych felg. Tylko dobrej jakości felgi opłaca się naprawiać. Te tańsze mogą ulec dalszemu uszkodzeniu już podczas prostowania albo bezpośrednio po nim w trakcie eksploatacji. Jeżeli więc nie masz markowych felg, poważnie zastanów się, czy prostowanie w Twoim przypadku rzeczywiście ma sens.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *