mężczyzna układa opony

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Żywotność opon samochodowych zależy od kilku czynników. Największy wpływ na utrzymanie ich w dobrym stanie ma styl jazdy. Nie bez znaczenia jest też utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach oraz dbałość o poprawną geometrię kół. Oprócz tego na stan opon samochodowych wpływa także ich właściwe przechowywanie po sezonie. Czy wystarczy je zdjąć i wynieść do garażu? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź, jak przechowywać ogumienie, by posłużyło jeszcze w kolejnym sezonie.

Przechowywanie opon po sezonie – o czym warto pamiętać?

Podstawowa zasada odnosi się do tego, że aby właściwie przechowywać opony, najpierw trzeba je odpowiednio przygotować. Od razu po zdjęciu ogumienie należy dokładnie wyczyścić. Po usunięciu błota i innych zanieczyszczeń powinieneś zrobić im gruntowy przegląd. Jeśli zauważysz nierówności i odkształcenia, nie musisz od razu decydować się na zakup nowych. W wielu przypadkach wystarczy naprawa opon. Jeżeli jednak stan opon Cię zadowala, możesz poszukać dla nich odpowiedniego miejsca w garażu lub piwnicy.

Wybierz przede wszystkim suche i zacienione miejsce. Ustawiaj opony z dala od źródeł ciepła oraz schowaj je przed słońcem. Zadbaj również o to, by w pobliżu opon nie znajdowały się farby, rozpuszczalniki oraz inna chemia, której opary mogłyby negatywnie wpłynąć na ich stan. Niektórzy zalecają też pakować opony w specjalne pokrowce lub worki. Takie rozwiązanie może się sprawdzić wyłącznie wtedy, gdy opony są suche oraz gdy istnieje obawa, że nie da się ich uchronić przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Kolejną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, jest właściwe ułożenie opon. W tym przypadku znaczenie ma to, czy przechowujesz je z felgami, czy bez. Jeśli zdejmujesz opony razem z felgami, nie musisz obawiać się o odpowiednie napięcie ogumienia. Wówczas opony możesz zawiesić na specjalnych hakach lub ustawić na stojakach. Jeśli jednak masz do przechowania opony bez felg, takie ułożenie się nie sprawdzi. Opony bez felg ustawia się pionowo na bieżniku. Co jakiś czas powinieneś je też obracać. Wiedz, że jeśli zastosujesz te zasady, ogumienie na pewno jeszcze długo Ci posłuży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *