bieżnik w oponach

O czym świadczy odsłonięty bieżnik w oponie?

Odsłonięty bieżnik w oponie samochodowej może być sygnałem niebezpiecznych warunków jazdy i konieczności szybkiej wymiany na nowy zestaw. Opona, będąca jednym z najważniejszych elementów pojazdu, odpowiedzialna jest za przyczepność do nawierzchni, a co za tym idzie również za kontrolę nad samochodem. Co zatem zrobić z odsłoniętym bieżnikiem?

Przyczyny odsłonięcia bieżnika

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn odsłonięcia bieżnika w oponach jest długotrwałe użytkowanie. W miarę jak opona się zużywa, jej bieżnik ulega stopniowemu ścieraniu, co może prowadzić do odsłonięcia. W takim przypadku konieczna jest wymiana na nowe opony, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy oraz zachować odpowiedni poziom trakcji na drodze. Należy pamiętać, że nawet jeśli pozostałe parametry techniczne są w porządku, to zużyty bieżnik może poważnie wpłynąć na właściwości jezdne samochodu.

Odsłonięcie bieżnika może być także wynikiem nieprawidłowego ciśnienia w oponach. Zbyt wysokie ciśnienie sprawia, że opona może się zbytnio rozciągać, co prowadzi do nadmiernego ścierania bieżnika w środkowej części. Z kolei zbyt niskie ciśnienie powoduje opadanie brzegów opony, skutkując przyspieszone ścieranie w tych miejscach. Dlatego regularna kontrola ciśnienia w oponach, najlepiej raz na miesiąc, może znacznie wydłużyć ich żywotność.

Zagrożenia związane z odsłoniętym bieżnikiem

Odsłonięty bieżnik w oponie może prowadzić do szeregu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przede wszystkim zwiększa ryzyko przebicia opony, zwłaszcza na ostrych przedmiotach czy krawężnikach. Dochodzi także do pogorszenia właściwości przyczepności oraz wydłużenia drogi hamowania, co jest szczególnie groźne przy wyższych prędkościach czy na mokrej nawierzchni. W ekstremalnych przypadkach odsłonięty bieżnik może prowadzić nawet do utraty kontroli nad pojazdem, a co za tym idzie – do poważnych wypadków.

W związku z powyższymi zagrożeniami istotne jest regularne sprawdzanie stanu opon i szybka reakcja na ich ewentualne uszkodzenia. Właściwie przeprowadzony serwis opon w Warszawie na Białołęce, tak jak ten oferowany przez Motor City, może pomóc w uniknięciu niebezpieczeństw związanych z odsłoniętym bieżnikiem. Profesjonaliści zajmą się nie tylko wymianą opon, ale i doradztwem co do właściwego użytkowania oraz konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *