Klimatyzacja samochodowa

Czy klimatyzacja jest naprawdę niezdrowa?

Klimatyzacja samochodowa to genialny wynalazek. Dzięki niej nawet w upalne dni samochodem jeździ się komfortowo. Zwłaszcza osoby, które w pracy muszą mieć nienaganny wygląd cieszą się, że dzięki klimie nie dojeżdżają do niej z plamami potu na plecach i brzuchu. Podczas stania w korkach czy nawet dłuższych tras w środku upalnego lata w samochodzie nie robi się duszno i niektórzy kierowcy z prawdziwym żalem wysiadają ze swojego auta na piekące słońce. O klimatyzacji samochodowej krąży jednak wiele mitów, w tym najpopularniejszy: że jest ona bardzo niezdrowa, a po jej użytkowaniu wszyscy pasażerowie danego samochodu chorują. Czy jest to prawdą?

O klimatyzację trzeba dbać

Klimatyzacja sama w sobie nie jest niezdrowa – wręcz przeciwnie. Już samo obniżanie temperatury wpływa pozytywnie na samopoczucie i sprawia, że podczas jazdy czujemy się mniej ospali i bardziej skoncentrowani na drodze. Klimatyzacja jest rzekomo siedliskiem bakterii i grzybów. Nic bardziej mylnego! Klima osusza powietrze, tak więc pogarsza warunki do rozmnażania się bakteriom i grzybom, przez co mniej ich trafia do powietrza, a co za tym idzie – do naszych płuc. Oprócz tego klima składa się z szeregu różnego rodzaju filtrów. Wyłapuje więc z powietrza nawet drobne pyłki i zanieczyszczenia. Jest więc wręcz wskazana dla alergików i astmatyków. Co więc w klimatyzacji może być szkodliwe? Tylko i wyłącznie to, że większość ludzi o nią nie dba. Klimatyzację samochodową (jak i każdą inną) trzeba regularnie czyścić. Gdy tego nie robimy, wyżej wspomniane bakterie, grzyby i zanieczyszczenia osiadają na zapchanych filtrach i faktycznie trafiają do powietrza, powodując choroby. Zapominając o czyszczeniu klimy ze skrajnie zdrowego urządzenia sami robimy pułapkę dla naszego zdrowia.

Nawiewy

Klima powinna schładzać powietrze w całym samochodzie, a jej nawiewy powinny być ustawione na szyby auta. Niestety wiele osób ustawia sobie nawiew prosto na twarz – co oczywiście skutkuje przeziębieniem. Aby umiejętnie korzystać z klimy trzeba niestety cierpliwie poczekać, aż schłodzi się całe wnętrze auta. Aby uniknąć chorób nie wolno też przesadzać ze zbyt niską temperaturą, gdy na zewnątrz panują ogromne upały. Zdrowa różnica między temperaturami to 6 do 8 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *