opony całoroczne

Jak sprawdzają się na drodze opony uniwersalne/wielosezonowe?

Kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, dla kierowców najczęściej oznacza to konieczność wymiany opon. Wizyta u wulkanizatora to nie tylko wydatek wynikający z zakupu nowego ogumienia, ale także często strata czasu na oczekiwanie w niekończących się kolejkach. Rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze jest inwestycja w opony wielosezonowe. Co charakteryzuje ten rodzaj ogumienia i czy rzeczywiście zakup opon uniwersalnych się opłaca? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Opony wielosezonowe – co je wyróżnia?

Uniwersalne opony charakteryzują się tym, że można ich używać przez cały czas niezależnie od pogody i pory roku. Produkuje się je z mieszanek materiałów, które sprawdzają się w szerokim zakresie temperatur. Dla porównania opony zimowe wyróżnia wyższa niż w przypadku opon letnich zawartość materiałów takich jak np. naturalny kauczuk, który odpowiada za lepszą przyczepność. Opony letnie z kolei zawierają więcej składników, które wpływają na płynność jazdy po suchym asfalcie. Zarówno właściwości opon zimowych, jak i opon letnich powinny definiować opony wielosezonowe. W końcu połączenie cech ogumienia letniego i zimowego ma być rozwiązaniem zapobiegającym konieczności wymiany opon.

Czy warto zainwestować w opony wielosezonowe?

W teorii opony wielosezonowe powinny zatem gwarantować bezpieczną i komfortową jazdę niezależnie od tego, czy jezdnia jest oblodzona, czy sucha. W praktyce jednak nie zawsze zdają egzamin. Uniwersalne ogumienie może się nie sprawdzić podczas srogich i śnieżnych zim. Na śliskim asfalcie lub w górach o wiele większą przyczepność zagwarantują opony zimowe. Z tego względu zakup opon wielosezonowych może okazać się nieopłacalny w przypadku tych, którzy mieszkają w górach lub regionach, w których w ciągu roku występują znaczne wahania temperatury. Inwestycja w opony wielosezonowe będzie jednak korzystna dla tych, którzy poruszają się po mieście, gdzie zimowe warunki nie są tak dokuczliwe lub mieszkają w regionach, w których mroźne i śnieżne zimy nie występują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *