nabijanie klimatyzacji w samochodzie

Jak nabija się klimatyzację w aucie?

Sprawność klimatyzacji samochodowej w dużej mierze zależy od ilości czynnika chłodzącego w układzie. To właśnie ten element sprawia, że wymiana powietrza staje się możliwa, a kierowca i pasażerowie mogą cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni. W wyniku normalnej eksploatacji czynnik roboczy się jednak zużywa. Z tego względu powinien być na bieżąco uzupełniany. Kiedy jest na to najwłaściwszy czas? Jak wygląda taki proces? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Na czym polega nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej to nic innego jak napełnianie układu czynnikiem chłodzącym. Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany, ale składa się z kilku etapów. Rozpoczyna go opróżnienie układu z pozostałości starego czynnika chłodzącego. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego się go odsysa. Następnie wytwarza się próżnię. Dzięki niej możliwe jest osuszenie układu. Na tym etapie przy wykorzystaniu wytworzonego podciśnienia ocenia się również szczelność całego systemu. Kiedy żadne nieprawidłowości nie zostaną wykryte, wprowadza się nowy czynnik chłodzący. Takie napełnianie klimatyzacji w Warszawie na Białołęce nie jest czasochłonne. W naszym warsztacie samochodowym zajmuje około godziny.

Kiedy należy uzupełnić czynnik chłodzący?

Co do zasady, klimatyzację w samochodzie powinno się napełniać czynnikiem chłodzącym przynajmniej raz na 12 miesięcy. Najlepiej robić to tuż przed rozpoczęciem wiosny, dzięki temu odpowiednio przygotuje się cały system na nadejście cieplejszych dni. Jeśli jednak zauważysz spadek wydajności układu, przejawiający się tym, że pomimo ustawienia oczekiwanej temperatury, wnętrze pojazdu się nie schładza, udaj się do serwisu bez względu na termin sezonowej kontroli całego systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *