geometria kół

Jak geometria kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Samochód to obecnie jeden z najpopularniejszych środków transportu, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Jednak, by korzystanie z niego było dla nas bezpieczne i komfortowe, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest geometria kół w samochodzie, czyli optymalne wyważenie jedynych elementów, które mają bezpośredni kontakt z podłożem.

Niestety okazuje się, że parametr ten często jest lekceważony lub pomijany, szczególnie w przypadku zakupu auta używanego. Zastanówmy się więc, czym jest więc geometria kół? Jak wpływa na nasze bezpieczeństwo? I dlaczego parametr ten należy sprawdzać jedynie w profesjonalnym warsztacie samochodowym?

Czym jest geometria kół?

Geometria kół to zbiór parametrów, które opisują ustawienie kół w samochodzie, w odniesieniu do podłoża. Parametry wyznaczające geometrię dzielimy na regulowane oraz nieregulowane. 

W parametrach regulowanych najważniejsze znaczenie mają cztery kąty. Pierwszym z nich jest zbieżność kół, która określa ustawienie kół przednich i tylnych względem siebie. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że koła ustawione są równolegle, to jednak powstaje między nimi kąt zbieżności, który mieści się w granicy +3 do -3. Kolejny parametr regulowany to kąt pochylenia koła, czyli kąt, który zawiera się pomiędzy płaszczyzną symetrii koła, a pionem. Kąt dodatni występuje, gdy koło pochylone jest na zewnątrz, a ujemny, gdy do wewnątrz. Następne to kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy, który ma decydujący wpływ na stabilność i sterowalność auta.

Parametry nieregulowane obejmują założenia samego producenta. Różnią się one w zależności od marki i modelu samochodu. Główne z nich to kąt pochylenia osi zwrotnicy, promień zataczania, przesunięcie osi zwrotnicy względem osi koła oraz różnica kątów skrętu koła wewnętrznego i zewnętrznego. 

Nieprawidłowa geometrii kół – symptomy

Podstawowym objawem złego wyważenia kół jest fakt, że auto podczas jazdy na wprost nie zachowuje prawidłowego toru jazdy i ulega “ściąganiu” na prawo lub lewo. Kolejnym sygnałem jest charakterystyczne piszczenie opon podczas manewru skręcania. Łatwo można także wyczuć, że kierownica stawia opór podczas skrętu, a samo auto z opóźnieniem reaguje na manewry kierownicą.

Jeśli zauważymy którykolwiek z wymienionych symptomów, konieczne jest odwiedzenie warsztatu samochodowego w celu wyeliminowania powstałych nieprawidłowości.

Przyczyny nieprawidłowości

Przyczyn nieprawidłowej geometrii kół może być wiele. Jedną z nich może być nieprawidłowo przeprowadzona wymiana opon. Inny powód to najechanie na zbyt wysoki krawężnik, wjechanie w głęboką dziurę lub zbyt szybka jazda przez wertepy. Kolejnym źródłem nieprawidłowości może być stłuczka, kolizja lub wypadek samochodowy. W grę może wchodzić również eksploatacja samochodu i całkiem normalne zużywanie się elementów zawieszenia.

Jeśli jednak nieprawidłowe wskazania dotyczą parametrów nieregulowanych, świadczy to o złym stanie technicznym pojazdu. Ma to odniesienie głównie do samochodów powypadkowych, w których została naruszona cała konstrukcja pojazdu, doszło do skrzywienia podwozia lub siła uderzenia została skierowana w koło. Wtedy niestety, przywrócenie prawidłowej geometrii kół może nie być możliwe.

Geometria, a bezpieczeństwo jazdy samochodem

Poruszanie się pojazdem, które ma błędnie wyważoną geometrię kół, jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Kierowca musi cały czas kontrolować i korygować tor jazdy, co jest bardzo męczące, powoduje obniżenie komfortu jazdy, a przy tym poziomu bezpieczeństwa. W trakcie jazdy zauważalnie podnosi się zużycie bieżnika i tym samym opon. Rezultatem jest gorsza przyczepność auta do drogi, szczególnie na śliskiej lub mokrej nawierzchni oraz na zakrętach. Dodatkowo szybciej zużywają się elementy zawieszenia oraz układ kierowniczy. Warto dodać, że podczas jazdy takim samochodem powstają dodatkowe opory, które automatycznie podnoszą spalanie auta. 

Widać więc wyraźnie, że geometria kół to ważny parametr, którego nie można bagatelizować. Odpowiednia kontrola w tym zakresie zalecana jest co najmniej raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu zimowego. Dodatkowo zalecana jest po wymianie opon na nowe, po wymianie zawieszenia, naprawie układu kierowniczego, najechaniu na dziurę lub na krawężnik, kolizji oraz zawsze, gdy tylko dostrzeżemy jakieś niepokojące symptomy. Konieczne jest również sprawdzenie wyważenia kół przed zakupem używanego auta.  

Motor City – profesjonalne ustawienie geometrii kół

Geometria kół jest kluczowym elementem decydującym o naszym bezpieczeństwie, dlatego jej ustawieniem powinni zajmować się prawdziwi specjaliści. Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko i solidnie zadbasz o swój samochodów, skorzystaj z naszej oferty. Jako Motor City dysponujemy odpowiednim sprzętem diagnostycznym, a nasi fachowcy posiadają specjalistyczną wiedzę. Zarówno w pracę z autem, jak i w kontakt z klientem wkładane są pasja i zaangażowanie. Już dziś przekonaj się, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *