opony zimowe

Jak dobrze dobrać opony do samochodu?

Wymiana opon najczęściej kojarzy się z sezonową zmianą ogumienia. Nie zawsze jednak to zmiana pór roku wskazuje na taką konieczność. Z każdym przejechanym kilometrem opony się zużywają, czasem ulegają też zniszczeniom, a niekiedy po prostu, kończy się okres ich bezpiecznej eksploatacji – w takich sytuacjach wymiana okazuje się niezbędna. Wybór nowego ogumienia niestety nie jest prosty. Powodem tego jest różnorodność opon dostępnych na rynku. Jak dobrze dobrać ogumienie i czym się kierować przy wyborze?

Sezonowe czy całoroczne – jakie opony wybrać?

Zapewne jednym z pierwszych pytań, jakie zadasz sobie przy zakupie nowego ogumienia, jest to, czy lepiej kupić opony całoroczne, czy sezonowe. Z ekonomicznego punktu widzenia wydawać by się mogło, że bardziej opłaca się zakup opon całorocznych. Takie opony szybciej się jednak zużywają. W praktyce więc na ich zakupie wcale nie zaoszczędzisz. Opony dostosowane do pory roku o wiele lepiej zdają też egzamin pod względem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jeżeli więc szukasz rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim, a dodatkowo mieszkasz w klimacie umiarkowanym, zrezygnuj z ogumienia całorocznego na rzecz sezonowego.

Kryteria doboru opon do samochodu

Przed zakupem opon najlepiej sprawdź zalecenia producenta samochodu w tym zakresie lub poproś o radę swojego mechanika. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku przy wymianie opon na nowe musisz wziąć pod uwagę:

  • rozmiar

Rozmiar opony jest najważniejszym kryterium jej doboru. Możesz go odczytać ze starej opony bądź z wewnętrznej strony drzwi od strony kierowcy. Taką informację znajdziesz też w dokumentacji pojazdu.

  • indeks nośności i prędkości

Nośność opon to ich maksymalne obciążenie. Indeks prędkości z kolei obejmuje maksymalną prędkość, z jaką można się z nimi poruszać. Obie informacje znajdziesz w indeksie homologacji opony.

  • rodzaj bieżnika

Rodzaj bieżnika opon zależy od warunków ich eksploatacji oraz przeznaczenia. W przypadku opon letnich najlepiej sprawdza się bieżnik symetryczny. Zimą za to model ten nie spełni swoich funkcji.

  • rodzaj mieszanki oraz klasę opon

Zasada jest prosta – im wyższa klasa, tym lepszej jakości mieszanka gumowa, która przekłada się na jakość opony. Musisz się jednak liczyć z tym, że wyższa klasa ogumienia oznacza też jego wyższą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *