wyważanie kół

Kiedy i dlaczego wyważać koła?

Bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem zależą od wielu czynników. Duży w tym udział mają opony. Odpowiednie ogumienie wpływa na właściwą trakcję, skuteczność hamowania oraz dobrą przyczepność. Prawidłowy dobór opon jednak nie wystarczy, by mówić o maksymalnym komforcie prowadzenia auta. Duże znaczenie ma też wyważenie kół. Polega ono na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, aby całkowita masa koła na oś samochodu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu.

Dlaczego wyważanie kół jest ważne?

Wyważanie kół to dość popularna czynność serwisowa, ale nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z jej wagi. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, musisz wiedzieć, że nieprawidłowe wyważenie szybko może dać Ci się we znaki. Przy większej prędkości odczujesz drgania na kierownicy lub całej karoserii. W przypadku źle wyważonych tylnych kół odczujesz za to zarzucanie auta na zakrętach. Twój spokój z pewnością zakłóci też hałas generowany przez opony. Wszystkie te objawy z pewnością negatywnie odbiją się na komforcie jazdy, ale bądź świadom, że mogą także zagrozić bezpieczeństwu na drodze.

Źle wyważone koła zaburzają skuteczność hamowania oraz pogarszają przyczepność opon do podłoża. Istotnie wpływają też na stan ogumienia. Prowadzą m.in. do przyspieszenia zużycia bieżnika. Skutkuje to wyższym spalaniem, a także dodatkowym wydatkiem związanym z wcześniejszą koniecznością zakupu nowych opon. Oprócz tego nieprawidłowo wyważone koła przyczyniają się do szybszej eksploatacji takich podzespołów jak np. amortyzatory, drążki kierownicze czy łożyska.

Jak często należy wyważać koła?

Trudno jednoznacznie określić, jak często powinno się wyważać koła. Jedno jest jednak pewne, w niektórych sytuacjach nie da się bez tego obejść. Przykładem może być wymiana opon bez względu na powód. Ponadto powinny do tego motywować kierowcę również pewne sytuacje na drodze. Mowa w tym przypadku w szczególności o:

  • wjechaniu w dziurę przy dużej prędkości,
  • uderzeniu kołem o krawężnik,
  • jeździe po nierównej nawierzchni,
  • gwałtownym hamowaniu,
  • kolizji lub wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *