opona samochodu stojącego na asfalcie

Dlaczego opony czasem hałasują?

Nieprzyjemne dźwięki słyszane podczas jazdy często są zwiastunem problemów z samochodem. Ich przyczyny mogą być bardzo różne. Zdarza się tak, że źródłem hałasu są opony. Opony samochodowe zazwyczaj generują szumy. Takie zjawisko jest normalne i zwykle nie wpływa znacząco na koncentrację kierowcy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy natężenie hałasu z niewiadomych przyczyn wzrasta, a szumom zaczynają towarzyszyć inne niepokojące dźwięki. Co może je powodować? Sprawdź, dlaczego opony hałasują i dowiedz się, czy taki stan rzeczy powinien być powodem do obaw.

Czy hałas opon zawsze zwiastuje kłopoty?

Przyczyn hałasu generowanego przez opony może być kilka. Już wiesz, że szumy o umiarkowanym natężeniu nie powinny być powodem do obaw. Zazwyczaj ich wynikiem jest kontakt bieżnika z nawierzchnią. Poza tym źródłem charakterystycznego buczenia bywa też powietrze przepływające po oponie. Musisz mieć jednak świadomość, że nawet tego rodzaju dźwięki nie zawsze brzmią tak samo. W dużej mierze odpowiadają za to m.in. prędkość, z jaką się poruszasz oraz stan nawierzchni, po której jedziesz. Dziury i nierówności na drodze potęgują hałas, przez co głośność opon w czasie jazdy niekiedy wzrasta, a innym razem maleje.

Z jakich jeszcze powodów opony mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki?

Powodem wzrostu natężenia dźwięków wydawanych przez opony mogą stać się nieprawidłowości eksploatacyjne. Jeżeli zorientujesz się, że od jakiegoś czasu opony hałasują bardziej niż zwykle, sprawdź w nich ciśnienie. Zdarza się tak, że przyczyną hałasu jest jego zbyt niski poziom. Jeśli jednak po dopompowaniu koła wciąż słyszysz drażniące dźwięki, zwróć uwagę na bieżnik. Źródłem hałasu może być m.in. wyząbkowanie opony, czyli jej nierównomierne zużycie. W takiej sytuacji udaj się do warsztatu, w którym profesjonaliści zajmą się serwisem opon w Twoim aucie. Bez wizyty u mechanika nie obejdzie się także w przypadku uszkodzenia opony, które także niekiedy staje się źródłem hałasu. Przykładowo, jeżeli podczas jazdy usłyszysz niepokojący świst, może on oznaczać np. jej pęknięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *