wymiana ogumienia

Czy przy obecnych zimach trzeba wymieniać ogumienie?

Jazda samochodem daje nam możliwość wygodnego i szybkiego przemieszczania się w wybrane miejsce. Jednak aby bezpiecznie dotrzeć do celu i zadbać o pomyślność naszą i naszej rodziny, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie. Jednym z kluczowych elementów jest dopasowanie opon do panującej pory roku. Oczywiście, występujące obecnie zimy są mniej mroźne i niepewne, niż jeszcze kilka lat temu. Jednak czy to oznacza, że zmiana ogumienia przestała być konieczna? Czy możemy bezpiecznie korzystać z jednego rodzaju opon przez cały rok? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.  

Warunki pogodowe a nasze opony

Czy przy obecnych warunkach pogodowych zmiana opon na zimowe jest konieczna? Pytanie to jest zadawane coraz częściej. I nic w tym dziwnego, ponieważ w wielu częściach kraju zimy są coraz cieplejsze, a opady śniegu mniej intensywne. Z drugiej strony nie oznacza to, że w miesiącach, takich jak listopad, grudzień, czy styczeń nie spotkamy się z zagrożeniami na drodze. Większość specjalistów potwierdza, że opony zimowe stają się konieczne już w momencie, gdy temperatura spada do 7°C. Oczywiście takie wskazania są naszą zimową codziennością, co potwierdza, że zmiana ogumienia jest wciąż konieczna do zachowania bezpieczeństwa. 

Warto przy tym pamiętać, że zmiana pogody może przyjść nagle, w sposób dla nas zaskakujący. Czy chcielibyśmy prowadzić samochód wyposażony w opony letnie podczas śnieżycy? Na pewno nie. Brak ogumienia dopasowanego do pogodowych realiów mogłoby utrudnić prowadzenie pojazdu, a nawet sprawić, że stanie się ono niemożliwe.   

Wymiana ogumienia a prawo

Wiele osób powołuje się także na fakt, że wymiana ogumienia jest kwestią indywidualną, nieuregulowaną przez polskie prawo. Jest to prawda, ponieważ Polska jest jednym z trzynastu krajów w Europie, gdzie sezonowa zmiana opon nie jest wymagana i to kierowcy sami decydują, na jakich oponach jeżdżą przez cały rok. Jednak jeśli coś jest rozsądne i zwiększa nasze bezpieczeństwo, to czy musi być zapisane w formie przepisu? Odpowiedź nasuwa się sama. Na szczęście większość polskich kierowców posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, które skłaniają ich do zmiany opon na zimowe. 

Warto przy tym pamiętać, że chociaż kierowców nie obowiązuje przymusowe zmienianie opon, to w razie wypadków ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania. Przyczyną takiego rozwiązania staje się powołanie na zapis o popełnionych zaniedbaniach, które doprowadziły do kolizji, czy wypadku.  

Nasza oferta

Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko i profesjonalnie wymienisz opony swojego samochodu, dobrze trafiłeś! W naszym serwisie wymieniamy opony w samochodach osobowych, dostawczych oraz w przyczepach. Wszystkie działania możliwe są dzięki profesjonalnym stanowiskom, nowoczesnym narzędziom i wytrzymałym podnośnikom, które stosujemy. Cechuje nasz szybki czas wykonywania usług i doskonała znajomość fachu. Nasi pracownicy, to specjaliści, dla których obcowanie z samochodami to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. 

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem kochamy samochody i znamy je od podszewki. Wiemy, co zrobić, by przywrócić im dawny blask, a przede wszystkim, by zadbać o ich doskonały stan techniczny. Zadbamy o komfort jazdy i bezpieczeństwo Twojej rodziny, tak żebyś Ty mógł skupić się na tym, co naprawdę ważne. Już dziś dowiedz się więcej o naszej ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *