klimatyzacja w samochodzie

Budowa układu klimatyzacji w samochodach

Klimatyzacja umożliwia regulację temperatury, wilgotności i czystości powietrza, co wpływa na samopoczucie i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. W tym wpisie przedstawimy, jak zbudowany jest układ klimatyzacji w samochodach i jak działa poszczególne elementy.

Główne elementy układu klimatyzacji

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z dwóch obwodów: wysokiego i niskiego ciśnienia. Obwód wysokiego ciśnienia zaczyna się na wyjściu z kompresora a kończy przy zaworze rozprężnym. Obwód niskiego ciśnienia zaczyna się za zaworem rozprężnym a kończy przy wejściu do kompresora. W obu obwodach płynie czynnik chłodniczy, który zmienia swój stan skupienia (z ciekłego na gazowy i odwrotnie) i temperaturę pod wpływem ciśnienia i ciepła.

Główne elementy układu klimatyzacji to:

  • Kompresor klimatyzacji (sprężarka klimatyzacji) – jego zadaniem jest sprężanie gazowego czynnika chłodniczego, co powoduje podniesienie jego temperatury i ciśnienia.
  • Skraplacz (chłodnica klimatyzacji) – jest to wymiennik ciepła, którego zadaniem jest obniżenie temperatury czynnika chłodniczego, który zostaje skroplony czemu towarzyszy oddanie ciepła do otoczenia.
  • Osuszacz – to element filtrujący, który eliminuje cząsteczki wilgoci z czynnika chłodniczego. Osuszacz może być zintegrowany ze skraplaczem lub stanowić osobny element.
  • Zawór rozprężny – element regulujący, który zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego przed wejściem do parownika. Zawór rozprężny może być termostatyczny lub elektroniczny.
  • Parownik – wymiennik ciepła, który znajduje się pod deską rozdzielczą. Jego zadaniem jest obniżenie temperatury czynnika chłodniczego, który zostaje odparowany czemu towarzyszy pobranie ciepła z otoczenia. Parownik schładza i osusza powietrze nawiewane do kabiny.

W przypadku podejrzenia awarii któregoś z podzespołów, jak np. uszkodzenia kompresora czy nieszczelności w parowniku, należy skorzystać z profesjonalnych usług serwisu klimatyzacji samochodowej w Warszawie na Białołęce. Właściwa konserwacja układu klimatyzacji ma kluczowe znaczenie dla jego efektywnego działania. Dlatego warto regularnie serwisować klimatyzację samochodową, co powinno obejmować wymianę filtra kabinowego oraz sprawdzenie szczelności całego układu chłodzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *