samochod

Badanie okresowe czy przegląd techniczny?

Wielu kierowców myli pojęcia przeglądu technicznego i badania okresowego samochodu. Są to dwie zupełnie różne rzeczy. Przegląd techniczny jest obowiązkowy. To deklaracja, że auto nadaje się do użytku na drodze i jest bezpieczne. Badanie okresowe to z kolei badanie, które zalecają producenci nowych aut, by sprawdzać jak dany samochód zużywa się. Kierowcy powinni je wykonywać, aby utrzymać gwarancję na auto.

Przegląd techniczny

Przeglądy techniczne są obowiązkowe. Jeśli policja złapie kierowcę, którego samochód nie posiada ważnych badań technicznych, może nawet odholować auto na policyjny parking, a kierowca będzie mógł wyjechać nim na drogę dopiero wtedy, gdy przeprowadzi badanie. Zazwyczaj jednak policjanci zabierają tylko dowód rejestracyjny, a kierowca wraz z otrzymanym od policjantów pokwitowaniem powinien bezzwłocznie zrobić przegląd i dopiero wtedy udać się po odbiór dowodu. Dlaczego są one tak ważne? Mechanik robiąc przegląd sprawdza wszystkie podzespoły auta wpływające na jego bezpieczeństwo. Pod lupę idzie stan ogumienia, oświetlenie, hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie, nadwozie, układ wydechowy, silnik, pasy bezpieczeństwa i wyposażenie bezpieczeństwa takie jak trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica.

Przegląd okresowy

Przeglądy okresowe samochodów pozwalają kierowcom na zachowanie gwarancji na samochód, jednak nie są obowiązkowe. Przeważnie wykonywane są w autoryzowanych serwisach. Podczas przeglądu okresowego stacja sprawdza, jak zużywa się auto i wymienia oleje oraz filtry. Mechanicy sprawdzają również zawieszenie, hamulce, układ kierowniczy i wydechowy, a także przeprowadzają diagnostykę komputerową. W razie potrzeby wykonywane są inne czynności, takie jak wymiana rozrządu czy chociażby świec. Chociaż przeglądy okresowe nie są obowiązkowe, warto je wykonywać. Dzięki nim auto zachowuje wyższą wartość na ryku, a my możemy być pewni, że samochód jest eksploatowany w najlepszy możliwy sposób. Ceny przeglądów okresowych różnią się od siebie, chociażby w zależności od marki auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *